Volksgezondheid kan ook in crisistijden overeind blijven
10 februari, 2012 – 12:48 | One Comment

Zelfs in dramatische crisistijden, wanneer het Bruto Binnenlands Product instort, is het mogelijk om een goede volksgezondheid te verzekeren. Als men bereid is de publieke gezondheidszorg te versterken. “Kijk bijvoorbeeld naar Cuba in de jaren …

Read the full story »
*Medisch Nieuws*

Medisch Nieuws

Nieuwe ontwikkelingen

Nieuwe ontwikkelingen

Onderzoek

Onderzoek

Opinie & Beschouwing

Opinie & Beschouwing

Zorg 2.0

De zorg is in beweging.

Home » Eerstelijn, Zorg & Economie & Marktwerking, Zorgverzekering

Opvallende stijging van het aantal door huisartsen gedeclareerde telefonische consulten

Submitted by on 1 september, 2010 – 10:31No Comment

berekenen 200x200 Opvallende stijging van het aantal door huisartsen gedeclareerde telefonische consulten berekenen 200x200 photoZorgverzekeraars onderzoeken of een opvallende stijging van het aantal door huisartsen gedeclareerde telefonische consulten het gevolg is van misbruik van de regels. Verzekeringsmaatschappijen rapporteerden over het eerste halfjaar van 2010 stijgingen van wel 20 tot 30% van het aantal telefonische ’bezoekjes aan de huisarts’. De artsen zouden daardoor dit jaar zo’n €10 miljoen meer in rekening kunnen brengen dan vorig jaar.

Zorgverzekeraar Agis heeft de beroepsgroep in een nieuwsbrief gewaarschuwd strenger te zullen controleren, nadat gedurende het eerste halfjaar 30% meer declaraties voor telefonische consulten ontvangen werden. Agis vermoedt dat dit te maken heeft met het afschaffen van de vergoeding voor herhaalrecepten. Mogelijk worden die nu ten onrechte opgevoerd als ’telefonisch consult’ à €4,50 per stuk.

Tot dit jaar konden huisartsen per herhalingsrecept dat ze uitschreven een vergoeding krijgen. Tot 2009 bedroeg die €4,50, in 2009 werd die gehalveerd en in 2010 verdween de vergoeding helemaal. Om de huisartsen voor het omzetverlies – gemiddeld iets meer dan €9 per patiënt of gemiddeld ruim €20.000 per praktijk – te compenseren werd de inschrijfvergoeding die ze jaarlijks per patiënt ontvangen met ruim €9 verhoogd. De vrees bestaat dat sommige huisartsen telefoontjes voor herhaalrecepten opgeven als telefonisch consult, zodat ze alsnog die €4,50 per telefoontje krijgen, boven op het verhoogde inschrijftarief.

Misbruik

De koepelorganisatie Zorgverzekeraars Nederlands (ZN) inventariseert nu of andere leden met hetzelfde verschijnsel te maken hebben, meldt een woordvoerder. „Als dat zo is, gaan we onderzoeken hoe dat komt en of er sprake is van misbruik.”

Agis is in elk geval niet de enige die de stijging van het aantal declaraties voor telefonische consulten ziet. Een woordvoerder van CZ meldt een stijging van 20%. „Dat is opvallend en niet te verklaren uit een simpele toename van het aantal mensen dat belt met een medische vraag. Het is niet de bedoeling dat huisartsen meer consulten declareren vanwege het afschaffen van de vergoeding voor herhaalrecepten.”

Volgens de Landelijke Huisartsen Vereniging is het echter niet waarschijnlijk dat er sprake is van misbruik. „Als mensen belden voor een herhaalreceptje en in dat gesprek ook nog wat andere vragen stelden, dan kon een arts kiezen of hij dat declareerde als een herhaalrecept of een telefonisch consult”, vertelt een woordvoerster. „Dat maakte in het tarief ook niet uit. Nu kan hij die alleen nog declareren als consult. Dat is wat je nu ziet. De extra consulten die ze signaleren, zaten vroeger voor een deel verborgen in de herhaalreceptjes.”

Bron: Medische Wereld

Comments are closed.