Talkpoeder veilige remedie tegen longvocht

Array

Talkpoeder kan veilig worden ingezet om mensen met longkanker te verlossen van vocht in de borstholte. Deze methode werd al langer gebruikt, maar nieuw onderzoek van wetenschapper Julius Janssen toont aan dat het middel ook veilig is. Voorwaarde is dat de poederdeeltjes niet te klein zijn. Dit blijkt uit onderzoek, dat morgen verschijnt in het gerenommeerde medische tijdschrift The Lancet. Volgens hoofdonderzoeker dr. J. Janssen, longarts van het Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen, zijn wereldwijd vele duizenden mensen met longkanker gebaat bij het gebruik van het goedkope poeder.

Kwaadaardig vocht achter de longen wordt in de meeste gevallen veroorzaakt door longkanker, borstkanker of lymfklierkanker. In Nederland komen van deze typen kanker per jaar in totaal 22.500 nieuwe gevallen voor. Circa 4000 van deze patiënten ontwikkelen vocht in de borstholte, waardoor de longen worden samengedrukt. Draineren helpt maar enkele weken.

Pleurodese biedt uitkomst; een techniek waarbij men de longvliezen laat verkleven met de binnenkant van de borstkaswand. Er is dan geen ruimte meer voor vocht. Daarvoor wordt talkpoeder gebruikt, dat een geplande ontstekingsreactie veroorzaakt en zo voor verkleving zorgt. Het gebruik van talk leverde ernstige complicaties op , soms met dodelijke afloop. Het nieuwe onderzoek toont aan dat wat groffere talk met de juiste deeltjesgrootte veilig bij mensen met tumoruitzaaiingen in de longvliezen kan worden gebruikt.

Redactie Medicalfacts/ Janine Budding

Ik heb mij gespecialiseerd in interactief nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant kan zijn. Zowel lekennieuws als nieuws specifiek voor zorgverleners en voorschrijvers. Social Media, Womens Health, Patient advocacy, patient empowerment, personalized medicine & Zorg 2.0 en het sociaal domein zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik studeerde fysiotherapie en Health Care bedrijfskunde. Daarnaast ben ik geregistreerd Onafhankelijk cliëntondersteuner en mantelzorgmakelaar. Ik heb veel ervaring in diverse functies in de zorg, het sociaal domein en medische-, farmaceutische industrie, nationaal en internationaal. En heb brede medische kennis van de meeste specialismen in de zorg. En van de zorgwetten waaruit de zorg wordt geregeld en gefinancierd. Ik ga jaarlijks naar de meeste toonaangevende medisch congressen in Europa en Amerika om mijn kennis up-to-date te houden en bij te blijven op de laatste ontwikkelingen en innovaties. Momenteel ben doe ik een Master toegepaste psychologie.

De berichten van mij op deze weblog vormen geen afspiegeling van strategie, beleid of richting van een werkgever noch zijn het werkzaamheden van of voor een opdrachtgever of werkgever.

Recente artikelen