Risico’s kijkoperaties onderschat

Array

De patiëntveiligheid bij laparoscopische operaties (kijkoperaties) is onvoldoende
gewaarborgd. Dit concludeert de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) in haar rapport ‘Risico’s minimaal invasieve chirurgie onderschat.’ De IGZ ziet reden tot grote zorg.

Uit het onderzoek onder de vakgroepen heelkunde en gynaecologie in 92 Nederlandse ziekenhuizen blijkt dat er geen landelijk kwaliteitssysteem bestaat voor toepassing van de laparoscopische techniek. Er zijn geen landelijke bekwaamheids en opleidingseisen. In 90% van de ziekenhuizen ontbreken goede richtlijnen voor controle op het onderhoud. Daardoor is de optische en elektrische veiligheid tijdens laparoscopische ingrepen niet gegarandeerd. Operateurs kunnen tijdens een kijkoperatie onbedoeld schade maken in het lichaam op een plek die ze niet kunnen zien.

Een complicatieregistratie is in veel ziekenhuizen onvoldoende. Waar die wel plaatsvindt zegt 30% van de vakgroepen de complicaties en behandelresultaten niet te evalueren.

De IGZ wil dat wetenschappelijke verenigingen, gynaecologen, chirurgen en ziekenhuisbesturen binnen enkele maanden orde op zaken stellen. Vanaf 1 juli 2008 zal de inspectie toetsen of alle ziekenhuizen voldoen aan de vereiste voorwaarden om veiligheid voor patiënten te waarborgen en onnodige risico’s te vermijden.

Zie ook www.nvec.nl voor meer infomatie over endoscopische chirurgie.

Redactie Medicalfacts/ Janine Budding

Ik heb mij gespecialiseerd in interactief nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant kan zijn. Zowel lekennieuws als nieuws specifiek voor zorgverleners en voorschrijvers. Social Media, Womens Health, Patient advocacy, patient empowerment, personalized medicine & Zorg 2.0 en het sociaal domein zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik studeerde fysiotherapie en Health Care bedrijfskunde. Daarnaast ben ik geregistreerd Onafhankelijk cliëntondersteuner en mantelzorgmakelaar. Ik heb veel ervaring in diverse functies in de zorg, het sociaal domein en medische-, farmaceutische industrie, nationaal en internationaal. En heb brede medische kennis van de meeste specialismen in de zorg. En van de zorgwetten waaruit de zorg wordt geregeld en gefinancierd. Ik ga jaarlijks naar de meeste toonaangevende medisch congressen in Europa en Amerika om mijn kennis up-to-date te houden en bij te blijven op de laatste ontwikkelingen en innovaties. Momenteel ben doe ik een Master toegepaste psychologie.

De berichten van mij op deze weblog vormen geen afspiegeling van strategie, beleid of richting van een werkgever noch zijn het werkzaamheden van of voor een opdrachtgever of werkgever.

Recente artikelen