‘Nederland: verbiedt Bisphenol-A in babyproducten’
Array
Deze week ontstond opnieuw commotie over het gebruik van BPA naar aanleiding van het TROS-programma RADAR. Toxicologen, politici en andere deskundigen pleitten tijdens het programma voor strengere wetgeving en een verbod op het gebruik van Bisphenol-A in producten die de volksgezondheid kunnen schaden.
BPA wordt onder meer verwerkt in flessendoppen, broodtrommels, plastic flessen, bekertjes, en verpakkingen, vaak zonder dat gebruikers het weten. De stof wordt door onderzoekers in de urine van 99 procent van alle mensen aangetroffen. Bisphenol-A werd vroeger gebruikt als groeihormoon voor vee. Het lijkt op een vrouwelijk hormoon en kan groei- en ontwikkelingsprocessen verstoren. Volgens sommige onderzoeken kan BPA zelfs tumoren en kanker veroorzaken en bijdragen aan hartziekten en diabetes.
Nederland heeft tot nu toe alleen het EU-verbod op het gebruik van BPA in babyflessen overgenomen, dat op 1 juni 2011 van kracht werd. Verschillende deskundigen vinden nu dat de Nederlandse regering een stap verder moet gaan en zich moet aansluiten bij de verscherpte regels in omliggende landen als Denemarken en Belgie. Zweden wil BPA in kassabonnen verbieden en Frankrijk wil zelfs een geheel verbod op het gebruik van BPA. ,,Nederland loopt vaak voorop in dit soort zaken en zou nu ook het voortouw moeten nemen,” vindt Lindenkamp.
De Europese autoriteit voor voedselveiligheid ESFA gaat de normen voor BPA nog eens onder de loep nemen. Dat onderzoek wordt volgend jaar afgerond, maar volgens deskundigen moet Nederland daar niet op wachten.
Volgens Lindenkamp wordt het gevaar van BPA voor baby’s nog altijd onderschat. Daarom is Bibi gestopt met het gebruik van BPA in alle producten waar baby’s en peuters mee in aanraking komen, tot aan de fopspeenhouders toe. Bij zijn flessen is Bibi drie jaar geleden overgegaan op het gebruik van het duurdere polyamide, waar geen BPA in zit. Bij de fopspenen gebruikte de producent altijd al het ongevaarlijke polypropyleen.