Nieuw medicijn tegen ziekte van Crohn op komst

Array

#IBD De laatste 10 jaar is de behandeling van de ziekte van Crohn sterk verbeterd dankzij nieuwe medicijnen. Maar die slaan niet bij alle patiënten aan. Onderzoekers waren wel op het spoor van een nieuwe therapie, maar die bleek onaanvaardbare nevenwerkingen te hebben. Samen met buitenlandse centra is UZ Leuven er nu in geslaagd om een efficiënt medicijn te ontwikkelen zonder schadelijke bijwerkingen.

Eiwitten blokkeren
De ziekte van Crohn is een chronische inflammatoire darmziekte (inflammatory bowel disease – IBD), net zoals colitis ulcerosa, die – hoewel ze even veel voorkomt – minder algemeen bekend is. Vroeger bleef de behandeling van IBD veelal beperkt tot het onderdrukken van de ontsteking, met bijvoorbeeld cortisone. Ook werden stukken darm die erg waren aangetast, vaak operatief verwijderd. Sinds enkele jaren is de focus van de behandeling verschoven. colitis-ulcerative-darm-300x200Gastro-enterologe Séverine Vermeire van UZ Leuven: “We proberen nu in te grijpen op de mechanismen die aan de basis van de aandoening liggen, om zo ontstekingen te voorkomen. Zo bestaat sinds een tiental jaar een therapie die TNF-alfa blokkeert, een eiwit dat bij iedereen aanwezig is, maar bij IBD-patiënten in te grote hoeveelheden wordt aangemaakt.”

Andere strategie
Nadeel van de therapie is dat ze bij 10 à 20% van de patiënten niet aanslaat. Bij nog eens 30% blijkt ze na verloop van tijd haar efficiëntie te verliezen. Die groep patiënten kan nu binnen afzienbare tijd geholpen worden met een nieuw medicijn, vedolizumab. Professor Vermeire: “Het werkt in op de lymfocyten, witte bloedcellen die bij IBD massaal naar de darm trekken en daar ontstekingen triggeren en onderhouden. Al langer gebeurde er onderzoek naar medicatie om die lymfocytenmigratie te blokkeren. Maar de werkbare medicijnen bleken tot nu toe onaanvaardbare risico’s in te houden, omdat niet alleen de migratie naar de darm maar ook naar bijvoorbeeld de hersenen werd geblokkeerd, met vaak ernstige hersenaandoeningen tot gevolg. Met het nieuwe medicijn zijn we erin geslaagd om de migratie selectief te blokkeren.”

Straks op de markt
Verwacht wordt dat vedolizumab in de loop van 2014 beschikbaar komt op de Europese markt. Deze week zijn twee studies gepubliceerd in het toonaangevende New England Journal of Medicine waarin de werkzaamheid van vedolizumab wordt aangetoond. De Leuvense IBD-specialisten blijven verder onderzoek verrichten naar nieuwe therapieën. Ook wordt onderzocht of bijvoorbeeld stoelgangtransplantatie en stamceltransplantatie nuttig zijn bij patiënten die niet reageren op andere behandelingen.

Bron: UZ Leuven

Redactie Medicalfacts/ Janine Budding

Ik heb mij gespecialiseerd in interactief nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant kan zijn. Zowel lekennieuws als nieuws specifiek voor zorgverleners en voorschrijvers. Social Media, Womens Health, Patient advocacy, patient empowerment, personalized medicine & Zorg 2.0 en het sociaal domein zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik studeerde fysiotherapie en Health Care bedrijfskunde. Daarnaast ben ik geregistreerd Onafhankelijk cliëntondersteuner en mantelzorgmakelaar. Ik heb veel ervaring in diverse functies in de zorg, het sociaal domein en medische-, farmaceutische industrie, nationaal en internationaal. En heb brede medische kennis van de meeste specialismen in de zorg. En van de zorgwetten waaruit de zorg wordt geregeld en gefinancierd. Ik ga jaarlijks naar de meeste toonaangevende medisch congressen in Europa en Amerika om mijn kennis up-to-date te houden en bij te blijven op de laatste ontwikkelingen en innovaties. Momenteel ben doe ik een Master toegepaste psychologie.

De berichten van mij op deze weblog vormen geen afspiegeling van strategie, beleid of richting van een werkgever noch zijn het werkzaamheden van of voor een opdrachtgever of werkgever.

Recente artikelen