15 Oogletsels in Het Oogiekenhuis Rotterdam door vuurwerk

Array

Landelijk: 46 oogletsels – 8 blinde ogen
Zeker 15 vuurwerkslachtoffers met oogletsel zijn tijdens de nacht van Oud & Nieuw Het Oogziekenhuis Rotterdam binnengebracht. Eenderde van deze letsels is dusdanig ernstig dat zij blijvend zullen zijn: dit betekent verminderd zicht dan wel ogen die uiteindelijk blind zullen worden. De meeste letsels zijn veroorzaakt door te vroeg ontploft siervuurwerk. 50% was omstander en is geraakt door rondvliegend vuurwerk. Opmerkelijk was dat er dit jaar wederom minder kinderen met ernstig letsel binnen zijn gebracht. Wellicht dat alle voorlichting rondom het dragen van de vuurwerkbril daaraan heeft bijgedragen. Helaas zijn de letsels echter dusdanig ernstig dat op Nieuwjaarsochtend al zeker 3 patiënten in Het Oogziekenhuis Rotterdam worden geopereerd. Landelijk gezien is er inmiddels sprake van 46 patiënten waarvan 8 blinde ogen (één oog is reeds verwijderd). Aangezien gedurende de eerste dagen van het nieuwe jaar nog vele slachtoffers uit het gehele land binnenkomen, loopt het aantal slachtoffers zeker nog verder op.Oogziekenhuis-Rotterdam“Dit is een gruwelijke situatie, niet alleen voor de slachtoffers, maar ook voor de familie en vrienden om de slachtoffers heen. Zoals ik ieder jaar weer zeg: de situatie in Nederland tijdens Oud & Nieuw lijkt meer op oorlogsoogheelkunde dan normale oogheelkunde. Twee jaarwisselingen in Nederland staan gelijk aan het totale aantal beschadigde ogen bij alle soldaten uit de Verenigde Staten die 3,5 jaar in Irak en Afghanistan hebben gevochten. Waarom is het in Nederland nog steeds geoorloofd om zelf vuurwerk af te steken?”, vraagt Tjeerd de Faber, oogarts in Het Oogziekenhuis Rotterdam en vuurwerkwoordvoerder van Het Nederland Oogheelkundig Gezelschap, het gezelschap waarbij alle in Nederland werkzame oogartsen aangesloten zijn, zich af.

Landelijke cijfers: vorige jaarwisseling 23 blinde ogen
Tijdens deze jaarwisseling registreren oogartsen voor de zesde maal het aantal en de ernst van oogletsels veroorzaakt door zelf afgestoken vuurwerk (consumentenvuurwerk). Dit op initiatief van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG). Tijdens de vorige jaarwisseling zijn 23 ogen volledig blind geworden, dat is  één blind oog per 1,4 uur tijdens de gedoogtijd van het afsteken van vuurwerk. 50 procent van de slachtoffers is omstander, 50 procent werd getroffen door zelf afgestoken vuurwerk. Gezien deze cijfers en het huidige aantal slachtoffers zijn zowel Het Oogziekenhuis Rotterdam als het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap nog steeds voor een verbod op consumentenvuurwerk en voor het organiseren van professionele vuurwerkshows.

 

Landelijke cijfers voorgaande jaren

Oogletsels 2008/2009 2009/2010 2010/2011 2011/2012 2012 / 2013
           
Patiënten 268 307 251 217 264
Zelfafstekers 116 146 126 108 155
Omstanders 152 (57%) 161 (52%) 125 (50%) 109 (50%) 109 (41%)
Aantal ogen 315 356 307 256 324
Niet blijvend letsel 216 241 190 151 223
Blijvend letsel 99 (31%) 115 (32%) 117 (38%) 105 (41%) 101 (31%)
Visusverlies 47 53 36 50 54
Blinde ogen 24 25 16 21 23
Verwijderd 15 9 7 9 8

De definitieve cijfers van de 6e landelijke registratie worden door het NOG in de loop van januari bekend gemaakt.
_______________________________________________________________________________

Redactie Medicalfacts/ Janine Budding

Ik heb mij gespecialiseerd in interactief nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant kan zijn. Zowel lekennieuws als nieuws specifiek voor zorgverleners en voorschrijvers. Social Media, Womens Health, Patient advocacy, patient empowerment, personalized medicine & Zorg 2.0 en het sociaal domein zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik studeerde fysiotherapie en Health Care bedrijfskunde. Daarnaast ben ik geregistreerd Onafhankelijk cliëntondersteuner en mantelzorgmakelaar. Ik heb veel ervaring in diverse functies in de zorg, het sociaal domein en medische-, farmaceutische industrie, nationaal en internationaal. En heb brede medische kennis van de meeste specialismen in de zorg. En van de zorgwetten waaruit de zorg wordt geregeld en gefinancierd. Ik ga jaarlijks naar de meeste toonaangevende medisch congressen in Europa en Amerika om mijn kennis up-to-date te houden en bij te blijven op de laatste ontwikkelingen en innovaties. Momenteel ben doe ik een Master toegepaste psychologie.

De berichten van mij op deze weblog vormen geen afspiegeling van strategie, beleid of richting van een werkgever noch zijn het werkzaamheden van of voor een opdrachtgever of werkgever.

Recente artikelen