
Hond beter dan dokter in opsporen prostaatkanker
ArrayHonden zijn voor het opsporen van prostaatkanker veel efficiënter dan een doktersbezoek. Dat is de conclusie van een rapport van het Istituto Clinico Humanitas in Milaan. De Italiaanse onderzoekers stelden vast dat honden dankzij hun verfijnd reukvermogen 98 procent van de prostaatkankers correct konden identificeren. Het traditionele onderzoek van oncologen zou daarentegen slechts een accuraatheid van 80 procent hebben. Onderzoeksleider Gian Luigi Taverna, merkt op dat de resultaten van de studie de mogelijkheid kunnen bieden om een kankeronderzoek te ontwikkelen dat tegen een lagere kostprijs kan worden georganiseerd wat bij de patiënt ook geen enkele hinder veroorzaakt.Het reukvermogen is bij de hond veel sterker ontwikkeld dan bij de mens.
Professor Taverna wil het onderzoek nu ook uitbreiden naar andere kwaadaardige urologische tumoren. Wanneer honden worden ingezet om kanker op te sporen, proberen ze een aantal specifieke chemische stoffen waar te nemen die door een tumor worden afgescheiden.
Deze stoffen zijn al aangetroffen in de adem van patiënten die lijden aan longkanker of de dikke darmkanker en in de urine van prostaatkankerpatiënten. Wanneer zou kunnen worden bepaald op welke specifieke elementen de honden reageren, zou volgens professor Taverna een machinaal alternatief kunnen worden ontwikkeld.
Hij merkt wel op dat de inzet van honden de tussenkomst van een arts nooit zal kunnen vervangen.