
Medicijnen kunnen leren van ziekteverwekkers
ArrayHet menselijk lichaam is voorzien van natuurlijke barrières die het beschermen tegen ziekteverwekkers. Verschillende ziekteverwekkers zijn echter in staat deze barrières te doorbreken. Promovenda Cuifeng Wang onderzocht of dit mechanisme ook voor medicijnafgifte zou kunnen worden gebruikt.
Huid, slijmvliezen, bloed-hersenbarrière en celmembranen vervullen een belangrijke functie als bescherming tegen binnendringen van ziekteverwekkers, maar verhinderen ook dat bepaalde medicijnen naar de juiste plek in het lichaam kunnen worden getransporteerd.
Zo staat bij gentherapie het onvermogen van nanodeeltjes om het doelorgaan te bereiken een effectieve behandeling vaak in de weg. Vanwege de vergrijzing en de daaraan verbonden toename in hersenaandoeningen, groeit ook de vraag naar mogelijkheden om medicijnen in de hersenen af te geven.
Wang kopieerde mechanismen die ziekteverwekkers gebruiken om barrières te doorbreken om nanodeeltjes naar de juiste plek te sturen. Dit deed zij bijvoorbeeld door de nanodeeltjes te voorzien van liganden, een bepaald soort moleculen, die aan dezelfde receptoren binden als de ziekteverwekkers. Deze ‘opgetuigde’ nanodeeltjes bleken in staat de darmbarrière en de bloed-hersenbarrière te overwinnen.
Cuifeng Wang (1984) studeerde Farmacie in Guangzhou (China). Zij verrichtte haar promotieonderzoek in het kader van het programma Nanobiotechnology and Advanced Therapeutic Materials van het Kolff Institute, met financiering van de China Scholarship Council. Wang zet haar loopbaan voort als onderzoeker aan Sun Yat-sen University in Guangzhou, China.
Proefschrift: http://hdl.handle.net/11370/a0bdc0c6-6de4-4fdd-9a9f-9679353a6d9b
Biomimetic drug nanocarriers to overcome biological barriers
Inspiration from pathogen invasion
Promotie: | C. Wang |
Wanneer: | 15 februari 2016 |
Aanvang: | 11:00 |
Promotor: | prof. dr. D. (Dick) Hoekstra |
Waar: | Academiegebouw RUG |
Faculteit: | Medische Wetenschappen / UMCG |