
Radiotherapiegroep Deventer behandelt huidkankerpatiënten met elektronische brachytherapie
ArrayOp 14 juni hebben artsen van Radiotherapiegroep in Deventer, voor het eerst hun Esteya elektronische brachytherapie-systeem gebruikt om een vrouwelijke patiënt van eind vijftig met twee basaalcelcarcinomen naast haar neusvleugel te behandelen.
Het systeem, ontwikkeld door Elekta in Veenendaal, is een vorm van High Dose Rate (HDR) brachytherapie die met hoge precisie en in korte tijd bestraling toepast direct op de plek waar de kanker zich bevindt. Hierdoor wordt omliggend gezond weefsel bijna niet aan straling blootgesteld.
De behandeling van laesies op het gezicht is met betrekking tot het cosmetische resultaat vaak een uitdaging, zeker wanneer chirurgie wordt gebruikt. De behandeling resulteerde in dit geval in een goed cosmetisch resultaat. Esteya bood daarnaast de mogelijkheid om beide laesies in één keer te behandelen.
Locatie Deventer
Sinds deze eerste behandeling heeft de locatie Deventer tot dusver nog vijf huidkankerpatiënten met deze methode behandeld. “De behandelingswijze en de behandeling zelf zijn aantrekkelijk voor patiënten”, zegt Dr. Paul Bouma, een radiotherapeut van Radiotherapiegroep. “De therapie wordt uitgevoerd in een kleine kamer met een gemakkelijke stoel.
“Bij behandelingen van kleine oppervlakkige laesies met elektronen uit een lineaire versneller kan de straling zo diep doordringen en zo’n groot oppervlak beslaan dat ook gezond weefsel aan bestraling wordt blootgesteld”, aldus Dr. Bouma. Esteya heeft een hogere precisie wat betreft de dosering en is daardoor veel geschikter voor dit soort veel voorkomende laesies tot ongeveer twee centimeter in diameter en een dikte van maximaal 5 millimeter. Bovendien bestaat het behandelingsschema voor alle patiënten uit slechts zes behandelingen. Het behandelingsschema van conventionele radiotherapie met elektronen bestaat uit 18 afzonderlijke behandelingen.”
“We schatten in dat we dit jaar nog 15 patiënten met Esteya zullen behandelen in Deventer” zegt hij. “Bij Radiotherapiegroep zijn we voortdurend op zoek naar manieren om kankerbehandeling te verbeteren en we zijn blij dat we onze patiënten nu deze nieuwe optie kunnen bieden.”
Voortgang Radiotherapiegroep locatie Ede
In maart van dit jaar hebben artsen van Radiotherapiegroep in Ede hun eerste huidkankerpatiënten met Esteya behandeld. Sindsdien zijn daar 21 patiënten met basaalcelcarcinomen behandeld.
Radiotherapiegroep in Deventer kan met Elekta’s Esteya nu een nieuwe minder invasieve behandeling voor huidkankerpatiënten bieden. Het instituut denkt dat deze behandeling in bepaalde gevallen een beter cosmetisch resultaat zal geven.
Behalve om cosmetische redenen kan de aanwezigheid van contra-indicaties voor een operatie, zoals het gebruik van therapeutische antistollingsmiddelen en hartproblemen, een reden zijn om behandeling met Esteya te prefereren. Daarnaast kan Esteya een goed alternatief zijn voor oudere, minder mobiele patiënten voor wie een kort behandeltraject handiger is dan conventionele radiotherapie.