Groene patio’s om in het ziekenhuis in de tuin kunnen zitten

Array

Binnentuinen voor nieuwe Maasstad Ziekenhuis
Iedereen die wel eens in een ziekenhuis is geweest, weet dat het belangrijk is dat je naar buiten kan. Indien een patient even wat frisse buitenlucht wil inademen of lekker in het zonnetje wil zitten, kan dit in één van de 5 patio’s die het nieuwe ziekenhuis krijgt. Iedereen die wel eens in een ziekenhuis is geweest, weet dat het belangrijk is dat je naar buiten kan. Maar ook de mensen die niet naar buiten kunnen, genieten van het uitzicht op deze groene patio’s. Deze patio’s zijn namelijk vanuit grote delen van het ziekenhuis zichtbaar en zijn gelegen aan een aantal doorgaande verbindingsroutes in het ziekenhuis. Ze bieden een groene en rustige aanblik voor degenen die niet in staat zijn om naar de patio’s toe te komen en dragen bij aan een aangename en gevarieerde omgeving voor wie in het ziekenhuis verblijft. Naast een prettige verblijfsruimte,  zijn de patio’s ook orientatiepunten. Het zijn de groene bakens binnen het ziekenhuis.

Er is straks in 2011 in de wijde omgeving van Rotterdam geen enkel ziekenhuis waar je zo lekker buiten kunt zitten als bij het Maasstad Ziekenhuis. Over twee weken reeds gaat de eerste spade de grond in voor de eerste van vijf spectaculaire binnentuinen.
De functie van de patio’s, zoals de omsloten tuinen ook wel worden genoemd, is drievoudig. Ze zijn er natuurlijk om lekker buiten te keuvelen, maar ze dienen ook als oogstreling voor mensen die in het ziekenhuis zijn opgenomen.

,,De patio’s zijn het verlengstuk van de patientenkamers,” vertelt landschapsarchitect Paul van Wijk van Stijlgroep Landschap en Stedelijke Ruimte. Paul, die de binnentuinen in samenspraak met Projectbureau Nieuwbouw heeft ontworpen, besteedde bijzondere aandacht aan de verlichting. ,,Patienten moeten ’s avonds niet in een zwart gat kijken. Het motto luidt: wat prettig is om naar te kijken, geeft een beter gevoel. En wie zich beter voelt, wordt sneller beter.”

Orientatiepunten
Daarnaast zijn de patio’s orientatiepunten voor patienten en bezoekers die zich mogelijk verloren zullen voelen in dat overweldigend grote nieuwe ziekenhuis. Wie de hoofdingang betreedt, blikt achter de centrale hal in patio C. Die wordt voorzien van lichtgevende zitelementen die continu van kleur veranderen. Er worden christusbomen geplant, herkenbaar aan hun ritselende, lichtgroene bladerkronen. ,,Je loopt daar onder een groene wolk, terwijl het bladerdak van bovenaf gezien toch doorzichtig is,” licht Van Wijk toe.
Sla je na de entree rechtsaf de magistrale in, richting de poliklinieken MDL, interne en dialyse, dan kom je links en rechts patio’s D en E tegen. Die worden aangekleed met bamboe, dat zo heerlijk ruist in de wind en beschutting biedt aan gezellig kwetterende musjes. Reusachtige kunststof bamboescheuten schieten op uit de vloeren en geven licht in verschillende schakeringen lichtgroen.
Sla je na de centrale hal linksaf, richting röntgen, poli’s chirurgie en gynaecologie bijvoorbeeld, dan kijk je aan beide kanten uit op de veel zakelijker, strakker vormgegeven patio’s A en B. Lichtgevende vierkante zuilen torenen de lucht in en stralen wisselende kleuren uit. Schermen met eeuwig groene klimop bieden een speels schaduwspel. De patio’s zijn hier ruimer van opzet omdat er hijsapparatuur in moet passen. De afdeling röntgen moet nu eenmaal geregeld van nieuwe, zware onderdelen worden voorzien.

Bron: Maasstad Ziekenhuis

Redactie Medicalfacts/ Janine Budding

Ik heb mij gespecialiseerd in interactief nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant kan zijn. Zowel lekennieuws als nieuws specifiek voor zorgverleners en voorschrijvers. Social Media, Womens Health, Patient advocacy, patient empowerment, personalized medicine & Zorg 2.0 en het sociaal domein zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik studeerde fysiotherapie en Health Care bedrijfskunde. Daarnaast ben ik geregistreerd Onafhankelijk cliëntondersteuner en mantelzorgmakelaar. Ik heb veel ervaring in diverse functies in de zorg, het sociaal domein en medische-, farmaceutische industrie, nationaal en internationaal. En heb brede medische kennis van de meeste specialismen in de zorg. En van de zorgwetten waaruit de zorg wordt geregeld en gefinancierd. Ik ga jaarlijks naar de meeste toonaangevende medisch congressen in Europa en Amerika om mijn kennis up-to-date te houden en bij te blijven op de laatste ontwikkelingen en innovaties. Momenteel ben doe ik een Master toegepaste psychologie.

De berichten van mij op deze weblog vormen geen afspiegeling van strategie, beleid of richting van een werkgever noch zijn het werkzaamheden van of voor een opdrachtgever of werkgever.

Recente artikelen