‘Wereld Stop Tuberculosedag’

Array

Tuberculose blijft actueel in Noord-Holland Noord. De GGD’en en KNCV Tuberculosefonds vragen op 24 maart speciale aandacht voor ‘Wereld STOP Tuberculose Dag’. De GGD Hollands Noorden werkt hier elk jaar aan mee. Zij kunnen melden dat ten opzichte van vorig jaar het aantal tuberculosepatienten in hun werkgebied stabiel is gebleven. Ook het percentage tbc-patienten met een buitenlandse achtergrond is gelijk gebleven.

Tuberculose is zeker geen ziekte van vroeger, maar nog steeds een ziekte van nu. Wereldwijd gaan elk jaar bijna twee miljoen mensen dood door tuberculose. Tuberculose is één van de dodelijkste infectieziekten ter wereld. Aandacht voor tuberculose blijft daarom hard nodig. Een bijzonder aandachtspunt is de mobiliteit van personen: o.a. het vrije dienstenverkeer binnen Europa en reizigers.

Tuberculose in Noord-Holland Noord
In 2010 zijn bij de GGD Hollands Noorden 79 nieuwe personen met een vorm van tuberculose(infectie) gemeld of vastgesteld (7 meer dan in 2009). In totaal hebben GGD medewerkers bij 99 personen begeleiding gedurende de behandeling gegeven in verband met tuberculose. Gespecialiseerde medewerkers (sociaal verpleegkundigen en medisch technisch medewerkers) voeren bij elke tuberculosepatient van de GGD bronopsporing- en contactonderzoek uit. Zij geven voorlichting aan de tuberculosepatient en diens directe omgeving, stellen een zorgplan op en begeleiden de patient intensief. Een standaard behandeling met begeleiding duurt zes maanden; de patient slikt diverse medicijnen. Dit is voor de tuberculosepatient een hele opgave. Zie voor meer informatie over de activiteiten van de GGD ook de website www.ggdhollandsnoorden.nl .

Stop TBC
Ondanks het lage aantal tuberculosepatienten in Nederland is tuberculose dus wereldwijd één van de dodelijkste infectieziekten. Ook in diverse landen in Midden en Oost Europa is dit het geval. Door de open grenzen zijn er veel arbeidsmigranten in Nederland en die hoeven niet meer op tbc gescreend te worden. Verder verblijven zij vaak onder slechte woonomstandigheden en kunnen zij bij gezondheidsklachten beperkt hun weg vinden voor onderzoek en eventuele behandeling. De reizigers zijn een andere groep. Langdurig verblijf in een land waar veel tuberculose voorkomt en veel contact met de plaatselijke bevolking is, vergroot de kans op tuberculose. Het advies is voorafgaande aan de reis contact op te nemen met de afdeling tuberculosebestrijding vaan de GGD.
Zie voor meer informatie over de landelijke campagne: www.stoptbc.nl

Redactie Medicalfacts / Alida Budding - Hennink

Samen met mijn dochter Janine Budding verzorg ik dagelijks het online medisch nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant is. De rol en beleving van patiënt & Healthy Ageing, zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik heb jarenlang ervaring in diverse functies in thuiszorg.

Recente artikelen