Brochure helpt bij gesprek tussen patient en arts over levenseinde

Array

Praten met de dokter over de laatste fase van het leven gebeurt vaak te laat.  Met als gevolg teleurstellingen, onbegrip en het gevoel bij patienten en hun  familie dat het te laat is voor wezenlijke besluiten. Acht organisaties brengen  vandaag de publieksbrochure Spreek op tijd over uw levenseinde uit. Deze biedt  hulp om met de dokter in gesprek te gaan over wensen, verwachtingen en  mogelijkheden aan het einde van het leven.

‘Maak wederzijdse wensen, verwachtingen en mogelijkheden bespreekbaar voordat  het te laat is’. Dat is het credo van acht samenwerkende organisaties voor  patienten, ouderen en artsen. Om patienten op weg te helpen hebben ze  gezamenlijk de publieksbrochure Spreek op tijd over uw levenseinde uitgebracht.
De brochure biedt voorbeeldvragen om patienten te helpen tijdig in gesprek te  gaan met hun dokter. Verder bevat de brochure informatie over wilsverklaringen,  zorgmogelijkheden aan het einde van het leven (palliatieve zorg) en euthanasie.

De patientenbrochure is een vervolg op de vorig jaar uitgebracht levenseinde artsenbrochure. Nu hebben artsen en patienten samen een instrument in handen om met elkaar het moeilijke gesprek over het levenseinde aan te gaan, zonder misverstanden. De patientenbrochure wordt officieel aangeboden op 14 juni 2012 tijdens het KNMG-symposium ‘Geef nooit op” waar gediscussieerd zal worden over doorbehandelen in de laatste levensfase.

Samenwerkende organisaties: artsenfederatie KNMG, de patientenorganisaties NFK, NPCF, NPV en NVVE en de seniorenbelangenbehartigers ANBO, Unie KBO en PCOB.

Lees ook interview met arts en patient over gesprek levenseinde:
* Annelies vecht tegen leukemie: “Als je aan het einde van je leven staat moet je zo mogelijk zelf kunnen kiezen”
* Huisarts Marith Rebel-Volp: “Mijn ervaring is dat de meeste patienten  opgelucht zijn als ik hen vraag waar ze bang voor zijn en wat hun ideeen  zijn over de laatste fase.”

Download
* Publieksbrochure ‘Spreek op tijd over uw levenseinde’ (voor patienten)
* Handreiking ‘Tijdig spreken over het levenseinde’ (voor artsen)
‘Spreek op tijd over uw levenseinde’ is een samenwerking van: ‘Spreek op tijd
over uw levenseinde’ is een samenwerking van:

Zie ook:
* Overzicht alle KNMG-publicaties over tijdig spreken over het levenseinde
* Webdossier Levenseinde
* KNMG-symposium ‘Geef nooit op” Doorbehandelen in de laatste levensfase

bron: KNMG

Redactie Medicalfacts / Alida Budding - Hennink

Samen met mijn dochter Janine Budding verzorg ik dagelijks het online medisch nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant is. De rol en beleving van patiënt & Healthy Ageing, zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik heb jarenlang ervaring in diverse functies in thuiszorg.

Recente artikelen