Rugprotector helpt geopereerde scoliosepatiëntjes

Array

Opmerkelijke samenwerking tussen Maastricht UMC+ en paardensportbedrijf

Een uit de hippische sport afkomstige rugprotector blijkt een goed alternatief te zijn voor een gipscorset voor jonge scoliose-patiënten die geopereerd zijn. Samenwerking tussen Sir Lancelot Horse Sports BV en de afdeling Orthopedie van het Maastricht UMC+ heeft ertoe geleid dat er nu een speciale brace voor deze specifieke groep patiëntjes is, die (postoperatief) voldoende steun en comfort geeft.




Scoliose is een zijwaartse verkromming van de wervelkolom. In de meeste gevallen (80 procent) is de oorzaak hiervan onbekend. Dit heet idiopathische scoliose. De behandeling van idiopathische scoliose is afhankelijk van de leeftijd waarop deze ontstaat en van de soort en de ernst van de scoliose. Veelal kan een operatie voorkomen worden door gebruik van braces die zo geconstrueerd zijn dat ze de verkromming opheffen. Soms lukt dat echter niet en is een operatie nodig. In het Maastricht UMC+ worden jaarlijks zo’n dertig scoliosepatiëntjes geopereerd.

Gipscorset


Tot voor kort moesten de kinderen ná een scoliose-operatie gedurende twee tot drie maanden een gipscorset dragen. De braces die worden gebruikt om een operatie te voorkómen, zijn post-operatief echter niet bruikbaar omdat ze geconstrueerd zijn om een verkromming te verhelpen, en die verkromming is er na de operatie niet meer. Het aanbrengen van een gipscorset na een dergelijke operatie was voor de patiëntjes vaak belastend en het dragen ervan werd als vervelend ervaren. Orthopedisch chirurg in opleiding Joep Kitzen: “Die kinderen hadden net een zware operatie achter de rug, en we wilden ze eigenlijk niet nog meer ‘pesten’ met een gipscorset. De postoperatieve rugprotector is een prima alternatief gebleken.”

Samenwerking


De afdeling Orthopedie van het Maastricht UMC+ en Sir Lancelot Horse Sports BV zijn in goede samenwerking tot dat alternatief gekomen. Sir Lancelot is een innovatief bedrijf, gespecialiseerd in hoogwaardige bodyprotectors en rugprotectors (rugbraces) binnen het domein van de paardensport. Gezamenlijk is gekozen voor de rugprotector (NEXTONE), die vóór de operatie kan worden aangemeten, voldoende steun geeft direct ná de operatie en comfortabel kan worden gedragen. Een bijkomend voordeel van deze rugprotector is dat die ook veilig gebruikt kan worden bij het hervatten van (voor de geopereerde rug potentieel gevaarlijke) activiteiten als paardrijden en skieën.

Rugprotector: vergoede zorg


De aanschaf van de rugprotector valt binnen de vergoeding voor de operatieve behandeling van idiopatische scoliose en levert voor de patiënt derhalve geen extra kosten op. Inmiddels zijn er zo’n zestig kinderen met de rugprotector behandeld, tot grote tevredenheid van zowel de patiëntjes als de operateurs.

Bron: MUMC+

Redactie Medicalfacts/ Janine Budding

Ik heb mij gespecialiseerd in interactief nieuws voor zorgverleners, zodat zorgverleners elke dag weer op de hoogte zijn van het nieuws wat voor hen relevant kan zijn. Zowel lekennieuws als nieuws specifiek voor zorgverleners en voorschrijvers. Social Media, Womens Health, Patient advocacy, patient empowerment, personalized medicine & Zorg 2.0 en het sociaal domein zijn voor mij speerpunten om extra aandacht aan te besteden.

Ik studeerde fysiotherapie en Health Care bedrijfskunde. Daarnaast ben ik geregistreerd Onafhankelijk cliëntondersteuner en mantelzorgmakelaar. Ik heb veel ervaring in diverse functies in de zorg, het sociaal domein en medische-, farmaceutische industrie, nationaal en internationaal. En heb brede medische kennis van de meeste specialismen in de zorg. En van de zorgwetten waaruit de zorg wordt geregeld en gefinancierd. Ik ga jaarlijks naar de meeste toonaangevende medisch congressen in Europa en Amerika om mijn kennis up-to-date te houden en bij te blijven op de laatste ontwikkelingen en innovaties. Momenteel ben doe ik een Master toegepaste psychologie.

De berichten van mij op deze weblog vormen geen afspiegeling van strategie, beleid of richting van een werkgever noch zijn het werkzaamheden van of voor een opdrachtgever of werkgever.

Recente artikelen